CentrumCSR.PL podpisuje się pod apelem ws. ochrony polskiej przyrody

Niedawne zmiany w ustawodawstwie dotyczącym ochrony środowiska przyczynią się do pogorszenia jego stanu w Polsce.

Podpisaliśmy się pod apelem do premier Beaty Szydło o wycofanie się z nich.

Zdaniem 270 sygnatariuszy listu działania takie jak przeniesienie zarządzania Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na szczebel centralny, likwidacja możliwości społecznej kontroli funkcjonowania Lasów Państwowych czy ograniczenie dostępu do procedur ocen oddziaływania na środowisko stanowią krok w tył w ochronie przyrody w naszym kraju:

„Polska jest krajem, który odniósł niezwykły sukces ekologiczny, co wielokrotnie podkreślał obecny  Minister Środowiska Jan Szyszko.

W ciągu ostatnich 27 lat rozwiązano wiele istotnych problemów ochrony środowiska, znacząco zmniejszono emisję wielu zanieczyszczeń i wzmocniono ochronę  przyrody ojczystej.

Stało się to możliwe dzięki stworzeniu nowoczesnego, apolitycznego systemu  zarządzania zasobami przyrodniczymi i zaangażowaniu obywateli naszego kraju działających w ramach  organizacji pozarządowych i samorządów.

Proponowane zmiany spowodują, że ten wielki dorobek ulegnie degradacji.

Największym zagrożeniem związanym z proponowanymi zmianami będzie zablokowanie w Polsce korzystania z funduszy europejskich przeznaczonych na wszystkie inwestycje wymagające procedury ocen oddziaływania na środowisko.

Dotyczy ona bardzo wielu rodzajów przedsięwzięć wymagających dofinasowania ze strony UE.

Jest to spowodowane nieuzasadnionym i zbyt daleko idącym, niezgodnym z normami prawa europejskiego i Konwencji z Aarhus (Polska jest jej stroną), ograniczeniem możliwości udziału organizacji pozarządowych w postępowaniach w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.  

Wprowadzenie zaproponowanych zmian doprowadzi także do tego, że polskie rodziny i lokalne  społeczności staną się bezradne wobec planów wielkich korporacji.

Dobro, jakim jest ojczysta przyroda, zostanie poważnie zagrożone, bez możliwości kontroli społecznej nad postępowaniem inwestorów”.

Apel ukazał się w wydaniu dziennika „Rzeczpospolita” z dnia 9 stycznia 2017.  

Czytaj całość listu – wraz z listą jego sygnatariuszy – na stronie internetowej mazowieckiego okręgu Polskiego Klubu Ekologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *